CİNSEL SORUNLAR VE CİNSEL TERAPİ
2019-03-07 17:23:15
CİNSEL SORUNLAR VE CİNSEL TERAPİ
Herkesin cinsel bilgilere ulaşma ve cinsel ilişkiyi zevk için ya da üreme amacıyla yaşama hakkı vardır.  İnsan cinselliği tıpkı diğer insan davranışlarında olduğu gibi bedensel, psikolojik ve sosyal koşullardan etkilenir. Cinsellik salt cinsel organlarla ve fizyolojik olaylarla sınırlı değildir. Cinsellik duygu, düşünce ve genellikle hatalı olarak yerleşmiş inançları kapsamaktadır.Zaman zaman bireyler cinsel hayatlarında fizyolojik veya psikolojik temelli bazı sorunlar yaşamaktadır. Yapılan çalışmalar, her üç kişiden birinin cinsel yaşamının herhangi bir döneminde en az bir cinsel işlev bozukluğu yaşadığını ortaya koymaktadır. İşte bu noktada devreye cinsel terapi girmektedir.Cinsel terapi, cinsel işlev bozukluklarının tedavisinde kullanılan, davranışçı-bilişsel psikoterapi tekniklerinin ön planda olduğu bir psikoterapi yöntemidir.Cinsel sorunların ve bozuklukların ortaya çıkışında kişinin bedensel ve psikolojik özellikleri ya da ikili ilişkilerin dinamikleri etkili olabilir. Doğal olarak cinsel sorunların tedavisi de onun gelişmesine neden olan etkene göre değişebilir. Cinsel sorun, eğer tıbbi veya biyolojik bir nedene bağlı gelişmişse tedavisi, ilaç veya diğer tıbbi tedaviler olacaktır. Bu durumda böylesi bir tedaviyi, ürologlar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ya da psikiyatristler yapmaktadırlar. Ancak cinsel sorun, psikolojik faktörlere bağlı gelişmişse veya tıbbi bir nedene bağlı olarak gelişmiş olsa bile psikolojik etkenler durumu ağırlaştırmışsa cinsel terapiler uygulanmalı ya da ilave edilmelidir. Cinsel terapiler CİNSEL TERAPİ KONUSUNDA EĞİTİM ALMIŞ, PSİKİYATRİSTLER ve KLİNİK PSİKOLOGLAR tarafından yapılabilmektedir ve diğer bütün tedavilerde olduğu gibi BİLİMSEL VERİYE DAYALI olmak zorundadır.

Çiftler Arasında En Çok Hangi Cinsel Problemlere Rastlanıyor?

Geleneksel toplumun cinsel sorunuyla günümüz toplumunun cinsel sorunlarına rastlanma oranları değişmektedir. Türkiye’de bütün dünyada olduğu gibi kadınlarda daha çok cinsel istek bozuklukları, erkeklerde istek ve uyarılma bozuklukları, erken boşalma görülmektedir. Bu cinsel problemlerin belirtilerine ve tedavilerine biraz daha detaylı bakacak olursak:

Vajinismus

Toplumda en çok rastlanılan kadın cinsel sorunlarından biridir. Kadının cinsel organ kaslarının şiddetli biçimde kasılarak cinsel birleşmeyi engellemesidir.  Vajinismus sorunu olan kadınlarda genellikle bir kısmında korku ve yoğun endişe bulunmaktadır, diğer bir bölümünde ise, rahatsızlık veren bazı bedensel hisler bulunur. Hem cinsel yaşamı hem de çocuk sahibi olmayı önleyen vajinismus, cinsel terapi ile ortadan kaldırılabilmektedir.

Cinsel Uyarılma Bozukluğu

Cinsel ilişkiden zevk almamak, hem cinsel yaşamı, hem de aile hayatını olumsuz etkilemektedir. Diğer cinsel işlev bozukluklarında olduğu gibi, kişi kendisini çaresiz hissetmektedir. Kadın cinsel aktivite sırasında herhangi bir uyarılma hissetmediğinden, kadın cinsel organında birleşmeyi kolaylaştıran ıslaklık ve kayganlık hali oluşmamaktadır. Erkekte ise yeterli uyarılma olmadığı için ereksiyon olmamaktadır.

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik de hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir bozukluktur. Başlangıçta cinselliğe ilgisiz olmakla başlayan bozukluk, zamanla cinsellikten iğrenmek gibi, cinsellikten tümüyle kaçınmaya dönüşebilmektedir. Cinsel isteksizlik cinsel ağrı ve sancılar nedeniyle oluşabildiği gibi, ağrı ve sancılar, mevcut cinsel isteksizliği daha da artırabilmektedir. Eşlerin cinsel yaşamına zarar veren cinsel isteksizlik, çözüm bulunmadığında evliliklerin sonlanmasına neden olmaktadır.

Erken Boşalma

Erkeğin cinsel birleşmenin başlamasından kısa süre sonra boşalması durumuna erken boşalma denmektedir. Erken boşalma sorunu olan erkek cinsel birleşmeye devam etme süresini ve boşalma anını kendisi belirleyemez, bu iki duruma hakim olamaz Hangi iki durum  eşi ile cinsel ilişkisinde beklenenden çok daha önce (bazen 1-2 dakika bazense 5-10 saniye içinde) boşalır. Bu durum hem çiftin ilişkisel uyumuna hem de cinsel yaşamına zarar verir.

Orgazm Bozukluğu

Hem kadında hem erkekte görülebilen bir bozukluktur. Yeterli cinsel uyarılma bulunduğu halde, orgazm ya çok geç oluşur ya da hiç oluşmaz.

Ağrılı Cinsel İlişki

Kadınlarda cinsel birleşme sırasında genital bölgede yaşanan ağrıların bölge çevresindeki kist, enfeksiyon, sistit gibi fiziksel nedenleri olabileceği gibi yoğun kaygı, olumsuz düşünceler, cinsel travma hatıraları, yanlış öğretiler gibi psikolojik nedenler de bu rahatsızlığa yol açabilmektedir.Bütün bu psikolojik kökenli cinsel rahatsızların tedavisinde cinsel terapi etkili bir tedavi yöntemidir. Son yıllarda dünyada cinsel sorunlar ve onların tedavilerinde önemli bir birikim oluşmaktadır.Cinsel terapilerin, cinsel işlev bozuklukları için etkinliği 70´li, 80´li yıllarda bilimsel ortamlarda tartışılmış ve karşılaştırmalı araştırmaların bilimsel dergilerde yayınlanması ile 30 yıl önce kanıtlanmıştır.
Randevu Alın

Size en uygun zamanı seçerek randevu talep edebilirsiniz.