Bir Soru Üzerine..
2019-03-07 16:31:38
Bir Soru Üzerine..
Neden 50 TL değil? Neden ücretsiz değil? 

Okan Bey merhaba, 

Düşüncelerinizi bir çok birey adına belirtmiş olmanız kendi adıma çok keyif verici. Öncelikle size yazınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Yazdığınız yazıya katılmamak elde değil ; ancak benim düşüncelerim sizden bazı farklılıklar gösteriyor.
14 ay Sağlık Bakanlığı ve 13 yıl 10 ay da T.S.K. Hava Kuvvetleri Komutanliği olmak üzere devletimize "Devlet Memuru" statüsünde hizmet etmiş bir hekimim. Bu süreçte ülkemizin değişik merkezlerinde (İl,ilçe,köy) mesleğimi yerine getirmeye çalıştım. Sadece EMDR terapisini ücretsiz yaptığım asker-astsubay-subay ve ailelerinin sayıları bile "yüz"leri geçti. Daha Gata Komutanliği Harp Psikiyatrisinde EMDR ders olarak girmemişken(şu an var mı bilmiyorum) saygıdeğer dostum Klinik Psikolog(o dönemde asteğmendi) Ersin Bayramkaya ile Erzurum Asker Hastanesi'nde EMDR terapileri yapıyorduk. Asker hastalarımıza ve komutanlarımıza bu hizmetin travma yaşayan, zorluklarla oradan oraya koşturan insanlara ücretsiz verilmesi gerektiğini anlatıyorduk. Sözü uzatmayalım, kısacası sistemin içinde birçok nedenden istediğimiz şekilde başaramadık. Başarısızlık nedenlerinden en önemlisi askeriyedeki terapiden fayda gelir mi diyen insanların özel hastaneye ilaç yazdırmaya gitmesiydi.
Sonuç: Bunu söyleyenlerin bir kısmı şimdi para verip bana müracaat ediyor!  

Gelelim bizim ücret hikayemize.  

Neden Almanya'da terapinin her seansını devlet karşılıyor da bizde karşılamıyor? Cevap: Talep ettiniz mi? 

1980 sonrasında Türkiye'ye de hakim olan serbest piyasa ekonomisi biz Türk halkının seçimidir aynı zamanda. Sağ liberal ve sağ muhafazakar eğilimleri daha çok seçen Türk halkı bu sistemi istemiştir! Türk halkı açık oturum programlarını, evlilik programlarını, bedava ucuz TV dizilerini tercih etmiştir. Yıllarca " Bizim Başbakan Alman Başbakanı’nı döver" benzeri haberleri kahve köşelerinde konuşmayı tercih etmiştir. Sendikalaşmayı reddetmiş, sosyal politikaları destekleyen değerli insanları Atatürk'ün ölümünden sonra tek tek kendinden uzaklaştırmıştır. Bu durum 1960'larda da böyleydi şimdi de böyle. Bizim yaptığımız terapiyi oradaki astlar sahiplense şu anda bütün asker hastanelerinde ücretsiz yapılmaz mıydı?  

Benim yaptığım terapiyi devlette ücretsiz yapan psikologlar psikiyatristler var. Biliyor musunuz? Sıra mı gelmiyor?  

Benim son 15 senedir sağlık sisteminde en çok duyduğum cümle "İlaçlarımı hemen yazdırabiliyorum"! Demek ki bizim ihtiyacımız ilaç yazdırmakmış!  

Daha fazlasını neden istemiyorsunuz?  

Benim şu anki sistemime gelince; artık terapiyi maaşla yapmıyorum.  

Şimdi ise başka türlü hizmet etmeye çalışıyorum. Yaşam kalitelerinin iyi olmasını bekleyen çalışanlarım, ailem ve burs vermemi bekleyen gençler var. Her zamanki gibi kişilerle değil sistemle oyunu oynuyorum. Siz hala ucuz terapi mi diyorsunuz?  

Yoksa devletin sizin seçtiğiniz terapist pahalı da olsa karşılamasını mı istiyorsunuz? Neyi seçerseniz orada olursunuz. Seçenekleriniz her zaman var, saygılarımla...  

(Not: Eğer çaba göstermek istiyorsanız bir salon bulun insanları toplayın birlikte beyin fırtınası yapalım, ücretsiz!) 
Randevu Alın

Size en uygun zamanı seçerek randevu talep edebilirsiniz.